Zadziwiający świat zwierząt

O zachowaniu zwierząt
Szukaj
Słonie razem w stadzie dzięki systemowi GPS
Opublikowany przez w kategorii Komunikacja • 2011-03-30 11:35:45
Można to nazwać ogólnoświatowym systemem lokalizowania słoni. Ich pomruki - w większości przypadków na zbyt niskich tonach, by mógł je usłyszeć człowiek - sprawiają, że członkowie rodziny słoni nie oddalają się zbyt daleko od siebie - informuje "New Scientist".

Słonie afrykańskie żyją w zwartych rodzinach, które koncentrują się wokół dominującej w stadzie samicy. Członkowie rodziny rozpraszają się w poszukiwaniu jedzenia, ale zawsze wracają do rodziny - twierdzi autorka badania Katherine Leighty, ekolog behawioralny z Disney's Animal Kingdom w Lake Buena Vista na Florydzie.

Z badania przeprowadzonego wśród dziko żyjących słoni wynika, że niskotonowe nawoływania, które mają zasięg nawet do 2 kilometrów, działają podobnie jak GPS.

Leighty przeprowadziła badanie w grupie pięciu słoni, które żyją na 4-hektarowym obszarze wydzielonym w ramach rezerwatu przyrody, należącego do Walta Disney'a. "Nie są one spokrewnione, nie łączą ich więzy krwi," poinformowała Leighty. "Wydaje się natomiast, że powstały między nimi więzi społeczne," dodała.

Naukowcy, m.in. specjalista zajmujący się bioakustyką Joseph Solis, przymocowali słoniom kołnierze z wmontowanymi mikrofonami oraz małe czujniki satelitarne. Dzięki temu, naukowcy mogli zsynchronizować przemieszczanie się każdego zwierzęcia z wydawanymi przez nie niskimi dźwiękami.

Okazało się, że gdy jeden ze słoni wydaje charakterystyczny niski pomruk, inny przysuwa się do niego. Jeżeli oba słonie są "przyjaciółmi", czyli stosunkowo często przebywają blisko siebie, a drugi słoń odpowie pomrukiem na pomruk, wówczas słonie przybliżają się do siebie jeszcze bardziej.

"Wszyscy wiedzą, że pomruki tak właśnie działają. Natomiast nasze badanie potwierdza to w bardzo wyraźny sposób," mówi Mya Thompson, ekolog behawioralny z Cornell University w Nowym Jorku, która zajmuje się komunikowaniem wśród słoni afrykańskich.

Każdy osobnik wydaje charakterystyczny tylko dla siebie, niepowtarzalny dźwięk. "Nie udało nam się dokładnie określić co pomaga słoniom rozpoznać pomruk osobnika znajomego od obcego," przyznała Thompson. "Jesteśmy pewni, że potrafią to robić, ale nie wiemy jeszcze w jaki sposób," dodała.

Według Solis pomruki na pewno zawierają więcej informacji niż "to ja" lub "chodź tu". Gdy słonie mniej zaprzyjaźnione starały się przybliżyć, pomruki służyły do ich odepchnięcia. Naukowcy zaobserwowali również, że słonie które są niżej w hierarchii odpowiadają wyższym tonem słoniom ważniejszym w stadzie.

Wyniki badań są dostępne w "Animal Behaviour".
PAP - Nauka w Polsce