Zadziwiający świat zwierząt

O zachowaniu zwierząt
Szukaj
Mózg psa vs mózg kota
Opublikowany przez w kategorii Psy • 2011-03-30 11:41:50
Psy wyewoluowały jako zwierzęta społeczne, dlatego mają większe mózgi niż koty – informują naukowcy na łamach tygodnika naukowego „PNAS”.
Po raz pierwszy naukowcy dokonali takich szczegółowych badań. Przeanalizowano historię rozwoju mózgu w różnych grupach ssaków na przestrzeni 60 mln lat. Brano pod uwagę stosunek masy mózgu do masy ciała oraz tempo zmian tego stosunku na przestrzeni czasu. Okazuje się, że sama długość ewolucji nie wyjaśnia wielkości mózgu. W grę może wchodzić życie społeczne, które wymaga większego mózgu. Tak właśnie może być w przypadku psów i kotów. Naukowcy z Uniwersytetu Oksfordzkiego analizowali dane na temat wielkości mózgu u ponad 500 gatunków ssaków, zarówno żyjących, jak i wymarłych.
„Gatunki ssaków, których życie społeczne jest złożone, przechodzą szybszy wzrost mózgu niż gatunki samotnicze. Oznacza to, że współpraca i koordynacja porzebne w grupie są wyzwaniem” – wyjaśnia główna autorka badań, Susanne Schultz. Jak dodaje prof. Robin Dunbar, co ciekawe, nawet zwierzęta, które wchodzą w kontakt z ludźmi, takie jak koty, mają dużo mniejsze mózgi niż psy czy konie z powodu braku życia społecznego.

żródło: PAP – Nauka w Polsce/ www.naukawpolsce.pap.pl
za http://wiadomosci.ekologia.pl/